Drážďanská filharmonie – Kulturpalast

Drážďanská filharmonie (Dresden Philharmonic) je symfonický orchestr se sídlem v Drážďanech. Orchestr byl založen v roce 1870 a na své první koncertní turné se vydal už 29. listopadu 1870. Tehdy ještě pod názvem Gewerbehausorchester. Přejmenování na drážďanský orchestr se sbor dočkal až v roce 1915, kdy získal finanční podporu od města.

Orchestr má svojí domovskou scénu v kulturním paláci (Kulturpalast), což je poměrně zvláštní budova na okraji historického centra Drážďan. Kulturpalast do okolní zástavby moc nezapadá, protože se jedná o typickou hranatou kostku postavenou v době komunismu. A aby byl dělnický původ stavby všem hned zřejmý, tak se přímo na fasádě nachází obří freska znázorňující různé dělnické profese a děvečku s rudou vlajkou.

Po znovusjednocení Německa se uvažovalo o zbourání této betonové kostky a dokonce byly navrženy plány pro novou koncertní síň. V době kdy orchestr vedl dirigent Marek Janowski (2001 – 2004) se ale ukázaly zásadní nedostatky a o stavba nové haly byla odložena. Kromě koncertů v Kulturpalast, orchestr také vystupuje v Kreuzkirche, Hochschule für Musik v Drážďanech a na Schloss Albrechtsberg.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist