Drážďanské vánoční trhy

Vánoční trhy v Drážďanech (Striezelmarkt) patří k největších a nejhezčím na světě. Každoročně se konají zhruba měsíc před Vánocemi v době adventu. V roce 2010 se například zdejší stánky a vánoční stromek rozzářili 25. listopadu a trh se uzavřel 24. prosince ve dvě hodiny odpoledne.

Zdejší vánoční trhy mají opravdu dlouhou tradici, jejich první ročník se odehrál již v hlubokém středověku. Dnešní trhy jsou samozřejmě mnohem velkolepější. Vždyť je zde na 250 stánků a během adventních týdnů sem zavítá na dva milióny lidí.

První trhy co kroniky pamatují se konaly v zimě 1434 a své jméno získal podle vánočního pečiva Strüzel, nebo-li štoly. Což je sladká buchta plněná rozinkami, oříšky a s velkou vrstvou cukru navrchu. Symbolem trhu jsou kromě většinou spíše střídmého vánočního stromku, také typické dřevěné betlémy a samozřejmě louskáčci na ořechy, kteří jsou i oblíbeným suvenýrem.

Náš tip: Uvažujete o návštěvě Vánočních trhů v Česku? Zkuste Vánoční trhy v Olomouci, které patří k těm nejhezčím a nebo vánoční trhy v Brně, které překvapí zase moderními prvky.

Trhy jsou opravdu bohaté i co se týká sortimentu nabízených výrobků a stánků. Místní se pyšní tradicí ručních řemesel, ve stáncích proto najdete mimo jiné vánoční ozdoby, svícny, keramiku, textilní výrobky, ale třeba i perníky, krajky, adventní hvězdy nebo foukané sklo.

Z občerstvení můžete ochutnat výborný svařák a punč, ke kterým dostanete i keramický hrníček na památku. Z jídla pak například tradiční klobásu – Bratwurst nebo výborné pečené jablíčko sypané skořicí. A samozřejmě spousty dalších dobrot.

 

Jedna odpověď

  1. Jana z Bíliny 17. října 2013 v 15:19 #

    Přeji hezký den všem zájemcům o Drážďanské trhy.Chtěla bych se zeptat,kde je možno nejlépe parkovat ?

Okomentovat článek

TOPlist