Galerie Albertinum

Albertinum je muzeum moderního umění, které se nachází blízko Teras Brühl a nábřeží Labe v centru Drážďan. Albertinum získalo své jméno po saském králi Albertovi , který ho nechal postavit v letech 1884 až 1887. Architektem stavby se stal Carl Adolf Canzler, který využil místo, kde dříve stála bývalá městská zbrojnice. Dnes tedy Albertinum slouží jako veřejné muzeum a archiv.

Roku 1889 Albertinum získalo nádhernou sochařskou výzdobu, včetně slavné repliky antické sochy Lemnian Athena.

Stejně jako celé Drážďany bylo i Albertinum velmi silně poničeno při spojeneckém bombardování v únoru 1945, přestavby a obnovení se však dočkalo záhy v roce 1953.

Dnes se zde nacházejí dvě hlavní tematické sbírky. První je galerie nových mistrů malířství (Gemäldegalerie Neue Meister), která obsahuje mistrovská díla z 19. a 20. století, kde jsou obrazy od takových autorů jako je Degas, Dix, Manet, Monet, Richter, Van Gogh, a další. Druhá expozice je sbírka mincí a bankovek (Münzkabinett), která nabízí k prohlédnutí nespočet různých platidel od historie až po současnost.

V roce 2006 bylo Albertinum uzavřeno kvůli rekonstrukci, která trvala až do znovu otevření 20. června 2010.  Velmi významným vylepšením bylo zastřešení vnitřního nádvoří do atria, nazvaného nově „archa pro umění“. Důvodem této rekonstrukce byla také stoletá voda z povodeň na řece Labe, která se tu prohnala v roce 2002.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist