Galerie Zwinger

Německý Louvre vás ohromí.

Jednu ze světově proslulých galerií světa Zwinger neboli německý Louvre, rozhodně nesmíte vynechat při návštěvě saských Drážďan. Zwinger je barokní stavba, kterou najdete na Starém městě v prostoru někdejšího opevnění. Budova byla velmi poničena běhěm bombardování za druhé světové války, prošla však náročnou rekonstrukncí a dnes se opět skví ve své původní kráse.

Žít jako král Slunce.

Saský kurfiřt August II. Silný byl velkým obdivovatelem rozmarného životního stylu francouzského krále Ludvíka XIV., proto si nechal postavit palác Zwinger, který pak používal pro své kratochvíle. Konaly se zde maškarní zábavy, divadelní představení a jezdecké slavnosti. V jedné části byla dokonce exotická oranžerie s pomerančovníky. Později byly však reprezentativní prostory Zwingeru užity pro obrazárnu. Zwinger tak ztratil obytnou funkci a začal sloužit jako galerie. Saský kurfiřt však měl původně mnohem větší ambice, chtěl postavit gigantický areál, který by se rozkládal až ke břehům Labe. Plány však z finančních důvodů zůstaly jen na papíře.

Náš tip: Na cestu se ti určitě bude hodit kvalitní batoh nebo stylová taška.

Na stavbě pracovali slavní architekti.

Obrazárna je slavným dílem architekta Poppelmanna. Současný vzhled Zwingeru však vytvořil až stavitel Semper v 19. století, který vystavěl neorenesační budovu Obrazové galerie. Středem celého areálu je Korunní brána, ze které vybíhají po obou stranách galerie. Ke komplexu ještě patří hudební pavilon a prostory se zvonkohrou, která sem byla umístěna v roce 1936 a disponuje 40 zvonky z míšeňského porcelánu.

Praktické informace pro návštěvníky Zwingeru.

Zwinger se nachází v centru města. Je situován hned vedle opery a kostela Hofkirche. Návštěvníci mohou shlédnout cenné umělecké sbírky světové proslulosti. Obrazové galerii dominuje známá Sixtinská Madona od renesančního velikána Raffaela a díla od Rembrandta, Rubense a Tiziana – proslulá jako Galerie starých mistrů. Významné jsou též sbírky míšeňského porcelánu, Matematicko – fyzikální salon nebo sbírka rytířských zbraní a brnění. Stejně nezapomenutelná je procházka po místních vyhlídkových terasách a výhled na čtyři tryskající kašny, které se nachází uprostřed komplexu. Vstupné činí pro dospělé 7 Eur, pro děti a studenty 4, 5 Eur. Fotit je umožněno bez blesku a stativu. Více informací o Zwingeru získáte na webu, který nabízí vyčerpávající informace o všech drážďanských uměleckých sbírkách www.skd-dresden.de.

Jedna odpověď

  1. Milan Novotný 29. dubna 2013 v 12:33 #

    Chybí mi informace o možnosti parkování. N

Okomentovat článek

TOPlist