Kostel Kříže – Kreuzkirche

Kostel Kříže v Drážďanech neboli v němčině Kreuzkirche je největší kostel ve spolkové zemi Sasko. Kostel slouží evangelické luteránské církvi a pro své věřící nabízí celých 3000 míst. Kreuzkirche se nachází se v centru Drážďan hned vedle centrálního náměstí Altstadt. Kostel je domovem známého chlapeckého sboru Kreuzchor a také varhaníka (Kreuzorganisten).

Když se podíváme trochu do historie, tak první kostel zde stával již v roce 1168 a jednalo se o románskou baziliku. Výstavba nového kostela započala roku 1234 poté co Konstantila Rakouská darovala kostelu vzácnou relikvií úlomku kristova kříže. Nový kostel už pojmenovaný Kreuzkirche byl otevřen dne 10. června 1388. Již záhy v roce 1401 ale přišla další dostavba v gotickém slohu realizovaná architektem Kumollerem Hansem a jeho syne Matthesem.

Od roku 1491 kostel pětkrát vyhořel. Byl tedy mnohokrát rekonstruována  upravován. Ve své současné podobě byl znovuotevřen v roce 1955.

Kostel je otevřený všech návštěvníkům. V průběhu roku navštíví bohoslužby, koncerty a nešpory na 200.000 lidí. Dalších 300.000 návštěvníků pak přichází jenom nahlédnout do otevřeného kostela.

Kreuzkirche je velkolepý a nádherně zdobený kostel, takže rozhodně stojí za návštěvu a rozhodně ho neopomeňte při vaší cestě do Drážďan.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist