Saský parlament

Saský parlament nebo také Zemský sněm Saska je hlavním zákonodárným sborem německé spolkové země Sasko, jejímž jsou Drážďany hlavním městem. Zemský sněm hájí ústavu Svobodného státu Sasko sepsanou v roce 1992.

Saský parlament se nachází v moderní spíše nižší budově přímo u břehu řeky Labe a to malý kousek na západ od historického jádra města. V podstatě je situován hned za Saskou národní operou Semperoper a galerií Zwinger. Před budovou se pak nachází malé náměstí nebo spíše veřejný plac.

Když se podíváme trochu na historii, tak nějakou formu zemského sněmu mělo Sasko a jeho předchůdci už od 15. století. Moderní dvoukomorový systém s ústavou zde pak byl založen v roce 1831. V důsledku bouřlivého revolučního roku 1848 pak byly pravomoci sněmu ještě rozšířeny. Ty pak parlamentu zůstaly i po začlenění Sasku do německé říše.

Zastoupení stran v saském parlamentu je podobné tomu na celoněmecké úrovni. V posledních volbách v roce 2009 uspěla nejvíce Křesťanská a demokratická unie (CDU) – 40,6%, levicová Linke – 20,6% a  Sociálně demokratická strana (SPD) – 10,4%.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist