Terasy Brühl (Brühlsche Terrasse)

Balkon Evropy? Uprostřed Dráždan.

Hledáte odpočinkové místo uprostřed Drážďan? Chcete si odpočinout po náročné prohlídce města, galerií a muzeí? Pak navštivte vskutku nevšední a jedinečné terasy Brühl. Najdete je nad levým nábřežím Labe. Vinou se asi v půlkilometrové délce mezi mosty Augustusbrücke a Carolabrücke, kde byla také terasa, která sloužila jako součást drážďanského opevnění.

Úchvatný pohled na město.

Celý komplex jsou  vlastně udržované a původně soukromé zahrady, které byly pro širokou veřejnost otevřeny na počátku 19. století. Zahrady jsou někdy trefně nazývany balkónem Evropy kvůli překrásnému a velkolepému výhledu na město Drážďany i majestátní koryto řeky Labe.

 

Brühlovy skvosty.

Jako opevnění ztrácel areál postupně svůj vojenský význam, proto byl nakonec prodán. Celý pozemek byl v roce 1739 zakoupen ministerským předsedou saského kurfiřta, hrabětem Heinrichem von Brühle za 20 tisíc tolarů. Celý areál nechal bohatý hrabě a důvěrník kurfiřta zastavět několika stavbami a okrášlil je zelenými zahradami. Díky přestavbě se tak změnilo severní panorama starých Drážďan. Dnes si zde můžete prohlédnout 400 let starou cihlovou bránu se strážními hláskami. Tato brána sehrávala kdysi důležitou a strategickou úlohu. Byla to totiž vstupní brána do rezidence mocných saských kurfiřtů a posléze i králů. Právě ve zdejší hlásce vyrobil v roce 1707 saský umělec Johann Friedrich Böttgera první evropský porcelán. A kdo jiný než slavný německý básník Johann Wolfgang Goethe nazval celý areál balkonem Evropy.

 

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist